tiyatro19

Tiyatro 19

Çorum yerelinde gün geçtikçe artması gereken sosyal kültürel dernekler ve o dernekler çatısı altında faaliyet gösteren tiyatro toplulukları aksine azalmıştır. Tiyatro19, derneklerimize bunu hissettirebilmek ve daha da yaygınlaşmasını sağlayarak gelişmesi sağlamak amacıyla amatör bir ruhla yola çıkmıştır.

Tiyatro19, 2007 yılında sahneyle tanıştı. Sağmaca Tiyatro adıyla oluşan Tiyatro19 bugüne kadar ikisi çocuk tiyatrosu olmak üzere 6 farklı oyunuyla perdesini açtı.

Tiyatro19, tiyatroyu herkese taşıyabilmek adına Okullar, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)  ve Çorum L Tipi Cezaevi mahkumlarıyla da tanıştırdı. Kahvehane kültürüyle yetişen gençleri sosyalleştirmek adına cafelerde “doğaçlama şov” programı hazırlayarak vizyonunu genişletti.

Doğaçlama çalışmaları hariç yaklaşık olarak kırk kez sahne deneyimi yaşadı. Bu sahne tecrübesinin yarısını çocuk oyunları oluşturmaktadır.

Tiyatro19, oyuncularına ayrıca tiyatro çalışmalarının yanı sıra, drama, diksiyon, sahne eğitimi, oyun yazma dersleri de verilmektedir.

Metinsel oyunların dışında kendi yazı grubu olan “kalem19”, son iki oyununu kendilerinin yazmış olduğu “Aşk Dediğin Laftır” ve “Senede Bir Gün” adlı oyunlarıyla toplam on üç kez sahne aldı.

Oyunlarıyla tek bir yerle sınırlı kalmayan “tiyatro19” Çorum merkezinin yanı sıra; Çorum’un iki büyük ilçesi olan Sungurlu ve İskilip ilçelerinde de turne düzenleyerek sahne almıştır.

Her oyun sonrasında “bir defa da onlar için” diyerek yola çıkıp gönüllü olarak Çorum SHÇEK Erkek Yurdu sahnesinde her oyununun jübilesini yapar tiyatro19.

Sadece gelir amacı gütmeyen bir gruptur. 2007 yılındaki “Dokuz Canlı” adlı yola başlangıç oyunu ile dört seans da dört farklı okul için “eğitime %100 destek kampanyası” çerçevesinde elde edilen tüm geliri yardıma muhtaç okullara devretmiştir.

Kahvehane ve cafe kültürünü minimum hale getirebilmek ve sosyal kültürel faaliyetleri daha çok ve üstün hale getirebilmek amacındayız. Tabii ki bunlar siz değerli tiyatro severler sayesinde olacaktır.
İlgi ve desteğinizden dolayı teşekkürler…
Eğer Çorum’da ikamet ediyor ve tiyatro grubumuza katılmak istiyorsanız, bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇORUM PALYAÇO

DESTİ İZDİVAC

Ocak 2021
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031